UBI SUNT LEONES
realizace 2020
Meet Factory
kurátorka: Eva Riebová
produkce: Jan Vítek
fotografie: Studio Flusser


Na starých mapách potkáváme poznámku Hic sunt leones (Zde jsou lvi). Označuje neprobádaná místa. Existují ještě? Nebo už všude někdo byl? Vystavená díla českých i zahraničních umělkyň a umělců propojuje touha po dobrodružství, objevitelství a překonávání se.
.
Vytváříme ledovou neobjevenou krajinu. Stavíme ji na pódiu zbylém z předchozí výstavy. Do pukliny v ledovci usazujeme horolezkyni Zuzanu (Štefan Papčo, SK).
.
Výstavou procházíme přes ledovce, hory i oceány. Ty jsou pravděpodobně nejméně probádanými částmi planety. V prostoru galerie stavíme molo, pozorovatelský můstek.
.
Bývalý námořník, námořní inženýr a multimediální umělec Alexander Ponomarev (UA) maže z mapy ostrov. Následně organizuje expedici pěti lodí, která s využitím speciálního námořního zařízení dočasně ostrov maže z povrchu zemského.
.
Jak máme cestovat, chceme-li být ohleduplní k přírodě? Otázka ne-možnosti objevovat nová místa byla v době přípravy i průběhu výstavy navíc zvýrazněna uzavřením hranic kvůli covidové pandemii.
.
Felix Kiessling (DE) protíná planetu z Meetfactory a symbolicky ji tak propojuje s partnerskou institucí EAC – Espacio de Arte Contemporáneo v Montevideu v Uruguayi, kde ze země trčí druhá půlka instalace.


© Studio Flusser, © Stibitz & Stibitz architekti