Tělocvična ZŠ Křižná

architektonická soutěž
přístavba tělocvičny k základní škole
02/2024
Novou budovu tělocvičny navazujeme na řád školního areálu. Hala doplňuje uliční čáru a vymezuje volný prostor zahrady otevírající se směrem k řece. Výrazná silueta střechy spolu s hravou sportovní barevností oživují monotónní výraz školy.

Interiér je prosvětlený a maximálně přehledný, chodby nahrazuje podloubí. Přesah střechy chrání před sluncem neformální tribunu s výhledem na hřiště a běžeckou dráhu. Hřiště se proměňuje v divoký park, ovocný sad a nakonec hospodářskou zahradu.

Solidní zděný sokl navazuje na stávající školní pavilony. Na Něj stavíme současnou dřevostavbu – rychlou a ekologickou konstrukci.

Funkce tělocvičny jsou rozmístěny okolo hřiště, všem na očích. Hrací plochu obíhá podloubí, kde najdete tribunu, boulderovou stěnu a vstupy do šaten.

Krček propojující jídelnu s tělocvičnou se podobá trychtýři. Usměrňuje pohyb a značí že i sport vyžaduje soustředění. Krček umožňuje nejen variabilní využití tělocvičny veřejností a žáky. Stejně tak lze poskytovat jídelnu mimoškolním zájemcům nebo pořádat akce pro veřejnost na zahradě.


© Stibitz & Stibitz architekti