KINO 70


Nové Město nad Metují
soutěž 2022
rozpočet: 120 mil. Kč

KINO 70 → přestavba na kulturní centrum .

Přístup ke kinu je dnes nejasný, předprostor nemá využití a chybí malý společenský sál. Navrhujeme jeho přístavbu směrem k autobusovému nádraží. Nová budova vítá návštěvníky, spolu s původním objektem vytváří náruč kultivovaného veřejného prostoru s venkovním hledištěm. Střecha kina je přístupná, vzniká zde další prostor pro kulturu.

Plechovo-dřevěná krabička nového sálu zajíždí do budovy Kina. Nová fasáda je jako kulisa, za kterou se schovává bar a vstup do sociálního i provozního zázemí objektu. Všechno veřejné je prosvětlené a komunikuje s exteriérem. Všechno veřejnosti nepřístupné je uklizené a nepoutá pozornost. Zvenčí si domy nekonkurují. Jsou to dva bráchové a není jasné, který z nich tu byl dřív.

NMNM může v novém kulturním centru uspořádat festival. V původním kinosále proběhne divadelní představení. Foyer zaplní výstava nebo workshopy. V sálonku se uspořádá přednáška nebo malý večírek. Bály a koncerty naplní nový sál. Venku se můžou odehrávat trhy, koncerty a letní kino. A menší promítání může být navíc na střeše! Pro tento různorodý program děláme pořádek v současné dispozici. Rozkouskované foyer propojujeme, naplňujeme kavárnou a otevíráme ven. Zázemí schováváme dozadu a celý vstupní prostor žije.© Stibitz & Stibitz architekti 2023